Yıllardır bir şekilde karşılaşıyoruz geri dönüşüm kavramıyla. Kamu spotlarında, okullarda, hastanelerde, atık toplama kutularında… Peki, konuya ne kadar hâkimiz veya neden hâkim olmalıyız?

Kullanım ömrü kısalmış, işe yaramaz ve artık doğa için zararlı hale gelen maddelere atık denir. Her gün, bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde tonlarca atık üretiyoruz. Peki, ürettiğimiz bu atıkların, eninde sonunda yeniden bize döndüğünü biliyor muyuz?

Ülkemizde; ayrıştırılamamış veya geri dönüştürülemeyen atıkların büyük bir bölümü, filtreleme tekniği kullanılmadan yakılıyor. Dolayısıyla o zehirli atıkların dumanı, soluduğumuz havayı kirleterek, sağlığımızı riske atıyor ve çeşitli hastalıklara zemin hazırlıyor.

Doğru şekilde ayrıştırılan atıklar ise, geri dönüşüm tesislerinde tekrar ham madde ye dönüştürülerek hayatımızın birçok alanında değerlendirilmek üzere yeniden kullanıma hazır hale geliyor. Yeniden kullanım da, çevre üzerindeki yükü önemli miktarda azalttığı için gelecek nesilleri güvence altına almış oluyoruz.

ÇÖPLERİMİZİ DOĞRU ŞEKİLDE AYRIŞTIRMAK